Polecamy lekturę najnowszego wywiadu z Elżbietą Kantowicz, Prezeską Impel Catering, który został opublikowany przez portal Cowzdrowiu.pl. W rozmowie Prezes Kantowicz podkreśla znaczenie i wyzwania związane z żywieniem szpitalnym. Ocenia także rządową inicjatywę „Dobry posiłek w szpitalu”.

W wywiadzie Elżbieta Kantowicz podkreśla, jak istotne jest zapewnienie zdrowych i zbilansowanych posiłków dla pacjentów, ponieważ mają one niebagatelny wpływ na proces leczenia. Ekspertka wskazuje również na rozwiązania, dzięki którym można poprawić obecny system, a tym samym sprostać rosnącym oczekiwaniom zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego.

Szczególnie interesująca jest część wywiadu, w której Prezes Kantowicz odnosi się do ogłoszonego w okresie kampanii wyborczej programu pilotażowego „Dobry posiłek w szpitalu”. Program ten wzbudził szeroką debatę publiczną i emocje związane z jakością i dostępnością żywienia w szpitalach. Ekspertka w odpowiedzi opowiada o rozwiązaniu Imfood, które spółka wdraża w polskich szpitalach.

Zapraszamy do lektury wywiadu, który dostarcza cennych wglądów w temat żywienia szpitalnego.

Link do wywiadu: Cowzdrowiu.pl – Wywiad z Elżbietą Kantowicz

Aktualności